11 Temmuz 2016 Pazartesi

KÜÇÜK MEKANLARI ETKİLİ KULLANMANIN 10 YOLU

1)İyi Bir Gözlemci Olun
Sahip olduğunuz her bir eşya pratikte ve görüntüde işinize yaramalı. Yaramıyorsa birine verin ya da satabilirsiniz.

2)Eşyalarınıza Uygun Yerler Bulun
Bir eşyaya evin içinde bir türlü koyacak yer bulamıyorsanız, aslında ona evinizde yer yoktur.Ya uygun yer bulun ya da gitmek zorundadır.
3)Depo Alanı Oluşturacak Eşyalar Tercih Edin 
Çekmece ve bölmeleri olan mobilyalar her an etrafta olması gerekmeyen eşyaları ortadan kaldırmak için iyi bir seçim.Bu tür mobilyaları tercih ederek görüntü kirliliğinden kurtulur ve ekstra depo alanı kazanırsınız.

4)Alanları İşlevine Göre Düzenleyin
Her odanız ve odanızın içindeki her bir köşe, orada kullandığınız eşyalara uygun depolama alanlarına sahip olmalı.Örneğin evinizin yemek odasını aynı zamanda ev-ofis  olarak kullanıyorsanız o mekanda dosyalarınız için dolaplar ve ofis gereçlerini koyabileceğiniz kutular bulundurun. 


5)Askılardan Faydalanın 
Dolap kapaklarının içine,banyoya, uygun olacağını düşündüğünüz duvarlara dekoratif askılar asın. Havlular, anahtarlar,şapkalar ve bu tip eşyalarınız için kullanışlı olurlar.

6)Gruplandırmalar Yapın
Sepetlerinizi,cam kavanozlarını ve diğer dekoratif saklama kaplarınızı gruplandırırsanız; ihtiyacınız 
olduğunda hepsini çok kolay ulaşabileceğiniz bir yere koymuş ve estetik olarak göze güzel görünecek şekilde düzenlemiş olursunuz.
7)Eşyalarınızı Kullandığınız Yerlerde Saklayın
Bir eşyayı nereye koyacağınıza karar verirken onu nerede kullandığınızı düşünün.Örneğin mutfakta ocağa yakın olan çekmece ve dolaplara yemek yaparken kullandığınız araçları koyun.
8)Giysi Dolabını Organize Edin
Ayakkabı rafları, içi gözüken veya üzerine etiket yapıştırabileceğiniz kutular,şapka kutuları ve çekmeceler giysi dolabınızı derlemenize yardımcı olur ve kullanılmadıklarında dolabınızın içinde her eşyanın kendi yeri olmasına olanak sağlar.

9)Çekmece İçlerini Bölmelerine Ayırın
Çekmecelerinizi bölmelere ayırmak oldukça hesaplı ve kolay bir işlemdir. Sonradan eklenebilen bölmeleri de kolaylıkla edinebilirsiniz. Bu bölmeler sayesinde çekmecelerinizin içinde yığın halinde duran eşyalarınızı sınıflandırıp düzen içinde saklayabilirsiniz.


10)Dolap İçi Düzeni İyi Ayarlayın
Dolaplarınızın  içinde katlı raflar, bölmeler ve dolap içi düzenleme sistemleri olsun ki iki katı eşya yerleştirebilirken  bu eşyaları düzen içinde organize edebilin. Böylelikle dolaptan bir şey alırken diğer eşyaların düşmesine de engel olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder